FAQ

Z czego produkowane są deski Epicurean?

Wszystkie deski poza linią Eco Plastic (deski z butelek po mleku) wykonane są z materiału kompozytowego, który tworzą papier oraz bezpieczna dla zdrowia żywica. Podczas procesu produkcji warstwy papieru są ze sobą stopniowo łączone, a następnie podgrzewane, tak powstaje płyta o wyjątkowych właściwościach: solidna, bardzo wytrzymała deska, która jednocześnie zachowuje ciepły i naturalny wygląd.

Skąd pochodzi papier z którego powstają deski Epciurean?

Papier z którego powstaje zdecydowana większość desek Epicurean, uzyskuje się z miazgi drzewnej. Wyjątkami od tej reguły są deski z linii Eco Paper, które powstają w 100% z papieru z recyklingu oraz produkty w kolorze orzechowym, które w 50% składają się z odzyskanej tektury falistej.Drzewa wykorzystywane do produkcji papieru na deski pochodzą z odpowiedzialne zarządzanych lasów odznaczonych certyfikatem Forest Stewardship Council, ulokowanych na terenie Ameryki Północnej. FSC to organizacja oferująca najbardziej wiarygodny system certyfikacji drewna, o czym świadczy uznanie go przez takie pozarządowe organizacje jak WWF czy Greenpeace.

Czy deski są trwałe?

Tak, ten sam materiał z którego powstają deski od lat wykorzystywany jest m.in. przy budowie skate parków i jachtów. Rampy budowane z tego samego materiału co deski od ponad 10 lat sprawdzają się w trudnych zewnętrznych warunkach, poddawane są próbie deszczu i ekstremalnej jeździe, dlatego możesz mieć pewność, że sprawdzą się w nawet najbardziej wymagającej kuchni!

Co odróżnia je od innych desek - szklanych, plastikowych czy drewnianych?

Materiał z którego wykonane są deski Epicurean jest gęstszy i bardziej twardy niż drewno. Żadna z desek: drewniana, szklana czy plastikowa nie może dorównać deskom Epicurean trwałością. W przeciwieństwie do desek drewnianych i bambusowych, deski Epicurean można bezpiecznie myć w zmywarce, bez ryzyka wypaczenia. Przewagą desek Epicurean nad drewnianymi jest także ich antybakteryjność. Deski Epicurean to jedyne deski kuchenne,do których nie przywierają bakterie, co sprawia, że są produktem o niezaprzeczalnych walorach sanitarnych. Pozbawiona porów powierzchnia chroni deski Epicurean przed wnikaniem w ich głąb zapachów przygotowywanych potraw, dzięki temu wyeliminowany jest kolejny problem pojawiający się w przypadku desek drewnianych. Co więcej, deski Epicurean są także odporne na zabrudzenia!

Czy deska może zmienić kolor?

Kolor desek Epicurean zależy od koloru papieru z jakiego dana deska została wykonana, w procesie produkcji desek Epicurean nie stosuje się żadnych sztucznych składników, które wpłynęłyby na poprawę trwałości koloru desek. Takie praktyki byłby sprzeczne z pro-ekologiczną filozofią marki. Deski Epicurean z czasem ulegają naturalnemu procesowi patynowania, w tym wypadku zachowują się podobnie do produktów drewnianych, z upływem lat ich kolor staje się ciemniejszy, a odcień cieplejszy i bogatszy. Jest to naturalny proces. Im jaśniejsza deska, tym bardziej widoczna będzie zmiana koloru.

Czy deski mogą ulec odkształceniu?

Deski Epicurean są wykonane z naturalnych surowców takich jak papier czy tektura. Jest to materiał, który w naturalny sposób pracuje i z upływem czasu może ulec delikatnym odkształceniom. Wszystkie deski Epicurean są dwustronne i powinny być używane naprzemiennie, wówczas ryzyko powstawania odkształceń zostanie znacząco zredukowane.

Jak pielęgnować deski i akcesoria?

  • Swoją deskę do krojenia możesz umyć płynem w zlewie albo po prostu włożyć ją do zmywarki.
  • Twoja deska do krojenia jest produktem naturalnym powstałym w wyniku zaawansowanego procesu przetwarzania drewna. Jak każdy tego rodzaju produkt, pozostawiona w niekorzystnych warunkach na dłuższy czas może stracić swoją nieskazitelną formę. W celu uniknięcia wypaczania, po umyciu, należy dokładnie wysuszyć deskę ustawiając ją w pionowej pozycji.
  • Deski do krojenia Epicurean są wyjątkowo odporne na zabrudzenia, lecz tak jak w większości przypadków istnieje prawdopodobieństwo poplamienia przedmiotu przy dłuższym kontakcie z wysoko zasadowymi produktami takimi jak na przykład: wątróbka, buraki czy papaja. Do usunięcia uporczywych plam użyj łagodnego płynu do mycia naczyń.

Czy deski są trwałe?

Tak, ten sam materiał z którego powstają deski od lat wykorzystywany jest m.in. przy budowie skate parków i jachtów. Rampy budowane z tego samego materiału co deski od ponad 10 lat sprawdzają się w trudnych zewnętrznych warunkach, poddawane są próbie deszczu i ekstremalnej jeździe, dlatego możesz mieć pewność, że sprawdzą się w nawet najbardziej wymagającej kuchni!

Zauważyłem drobinki materiału na krojonych produktach, czy jest to niebezpieczne?

Nie jest to niebezpieczne zjawisko; opisana sytuacja nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Z uwagi na strukturę oraz naturalny surowiec deski możliwe jest powstanie drobinek materiału pochodzących z deski, które mogą pojawić się na powierzchni krojonych produktów spożywczych. Są one bardziej widoczne w przypadku ciemnoszarego koloru deski. Zjawisko to jest zupełnie naturalne i wynika ze specyfiki produktu. Wszystkie deski kuchenne Epicurean posiadają certyfikat National Sanitary Foundation (NSF) oraz Państwowej Inspekcji Sanitarnej, co oznacza, że są absolutnie bezpieczne dla zdrowia człowieka i przedostanie się ich miniaturowych drobinek do produktów spożywczych nie zagraża zdrowiu.